+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

ARAMİD ELYAFI

30 Nisan 2018
1 kez görüntülendi
ARAMİD ELYAFI

Aramid elyafı sentetik yani yapay bir elyaf türüdür. Bu elyaf ismini Aromatik Poliamid kelimelerinden almaktadır. Aramid Elyafı çözeltilerden üretilirler ve erimeye karşı dayanıklıdırlar. Erimemeleri sayesinde bu ürünler pek çok alanda kullanılmaktadırlar.

Hava yolunu kullanan araçlar için gövdelerin üretiminde aramid elyafı kullanılmakta, aynı şekilde teknelerin gövdelerinde ve yelkenlerinde de aramid ile sağlamlık sağlanmaktadır. Karayolu başta olmak üzere bünyesinde tekerlek bulunduran her araç için de aramid elyafı oldukça önem taşımaktadır. Zira tekerlek üretiminde takviye lifi olarak yine aramid elyafı kullanılmaktadır.

Bu tür elyaflar askeri alanda da oldukça işlevsel bir şekilde yer almaktadır. Kurşun geçirmez yeleklerin ve askeri kaskların imalatında da aramid elyaflar yer almaktadır. Uzay teknolojilerinde, araç balatalarında, fren kampanalarında ve daha pek çok yerde kullanılan aramid elyafı en zor koşullarda bile oldukça güvenli bir kullanım sağlamaktadır. Ayrıca pek çok alanda kullanılan koruyucu kıyafetlerde yine aramid elyafı kullanılmaktadır. Bunlara verilebilecek en uygun örnekler motorsiklet kullanıcılarının sürüş esnasında giydikleri korucu kıyafetler, avcıların giydiği özel giysiler ve eldivenlerdir. Otomotiv endüstrisinde ve genel olarak endüstrinin pek çok alanında kullanılan kemer ve hortumların üretiminde de bu elyaflara sıklıkla yer verilmektedir.

Günümüzde iletişimin pek çok alanında veri aktarım hızını yükseltmeyi sağlayan fiberoptik ve elektromekanik kablolarda da aramid elyafı kullanılmaktadır. Fiberoptik kablolar özellikle günümüzde internet erişiminin sağlanmasında büyük bir yer kaplamaktadır.

Aramid Elyafı ile elde edilen kumaşların rengi genel olarak sarı ve tonlarıdır. Bu kumaşlar darbelere ve aşındırıcı faktörlere karşı oldukça dayanıklı olup, ideal kullanımlarda yıllar boyu kullanılabilmektedirler. Aramid kumaşlar aynı zamanda yüksek erime noktasına sahip oldukları için yoğun ısı kullanılan ortamlarda da güvenle kullanılmaktadır. Bu kumaşların ortalama erime sıcaklığı 500 dereceyi geçmektedir. Bu özelliği ile yanma ihtimali de çok azdır ve ısı iletkenliği konusunda oldukça zayıftır. Isıyı iletmemesi kumaşın bütünlüğünü ve formunu koruması açısından oldukça önem taşımaktadır. Aramid kumaşlar metrekarede 370 ile 650 gram arasında değişken ağırlıklarda olmaktadır.

Malzeme Yoğunluk (g/cm3) Çekme Dayanımı (MPa)

E-Cam 2.55 2000

S-Cam 2.49 4750

Alüminyum 3.28 1950

Karbon 2.00 2900

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
1
×
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.