+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

CAM ELYAF KUMAŞLAR

17 Nisan 2018
2 kez görüntülendi
CAM ELYAF KUMAŞLAR

Cam elyaflar pek çok farklı malzemeden üretilmektedir. Bu malzemelerin bazıları kolemanit, soda, silika ve alüminyum oksittir. Cam üretiminde kullanılan bu malzemeler ile imal edilen cam elyaf kumaşlar üretilirken özel ocaklar kullanılmaktadır. Bu ocaklar bu ürünün üretimi için özel olarak tasarlanmıştır ve dibinde küçük delikler bulunmaktadır. Eritilmiş cam bu ocaklarda itme kuvveti sayesinde katılaştırılmakta ve ince lifler haline getirilmektedir. Bu lifler öncelikle soğutulmakta, sonrasında ise makaralara sarılarak ip haline getirilmektedir.

CAM ELYAF ‘IN DİĞER KUMAŞLARDAN FARKI NEDİR?

cam elyaf kumaslar

Cam elyaf kumaşlar, benzer elyaflardan farklı olarak çok daha dayanıklıdır. En çok bilinen karbon elyaflardan ve aramid elyaflardan çok daha güçlü olan cam elyaflar, üretim esnasında dahil edilen maddelere göre farklı çeşitlerde ürün haline dönüşmektedirler.

A Cam adı verilen camlar genellikle gündelik kullanım ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Pencere ve şişeler bu kullanımlara gösterilebilecek en uygun ürünlerdir. A cam ürünleri düşük maliyetli olduğu için de sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

cam-elyaf-kumaslar

C cam türleri ise mukavemeti güçlü olan ürünlerdir. Kimyasal olarak güçlü olan bu cam elyaflar, güçlü olmaları nedeni ile ağırlıklı olarak depolama amacı ile kullanılan tanklarda kullanılmaktadır.

E Cam ise düşük maliyetli olması nedeni ile en sık tercih edilen cam türlerindendir. Yüksek yalıtım sağlaması bu ürünün artı yönüdür. Ürün düşük su emiş gücüne sahiptir. Takviye elyafların üretiminde sıklıkla bu ürün kullanılmaktadır.

S+R Camlar hem S hem de R cam olarak bilinmektedir.Bunun nedeni bu camların Avrupa’da R Cam, Amerika’da ise S Cam olarak adlandırılmasıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu camların dayanıklılığı bir hayli fazladır. Genellikle havacılık, uzay teknolojileri ve askeri alanlarda kullanılan bu camlar yer yer spor endüstrisinde de kullanılmaktadır.

CAM ELYAF KUMAŞLARIN ÖZELLİKLERİ

cam-elyaf-kumaslar

Cam elyaflar pek çok pozitif özelliği ile oldukça kullanışlı bir malzemedir. Isınmaya ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklı bir yapıda olan cam elyaflar ekonomik olduğu için maliyeti düşürme konusunda da etkin ürünlerdir. Elektrik yalıtımı için de ideal olan bu ürünler, uzamadığı ve yanmadığı için formunu üzün süre korumakadırlar. Cam elyaf kumaşlar farklı dokuma türleri ile üretilebilmektedirler.

Dokuma İp texleri; 68-2000 arasındadır.
Setex E-Cam Elyaf Kumaş Dokuma Çeşitleri
Dimi Dokuma: 430g/m2
Düz Dokuma: 650g/m2-1100g/m2
Çapraz Dimi Dokuma: 950g/m2
Saten Dokuma: 650g/m2-1250g/m2
Panama Dokuma: 650 g/m2-2000 g/m2
Balık Sırtı Dokuma: 370 g/m2
Dama Dokuma: 600 g/m2 – 800 g/m2

Silikon kaplı cam elyaf kumaşlar

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by