+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğalgaz Tesisatı ve Proje Çizimi

23 Ekim 2017
7 kez görüntülendi
Doğalgaz Tesisatı ve Proje Çizimi

Doğalgaz tesisatı nedir?

Önceki dönemlerde neredeyse insanların büyük bir çoğunluğu kış aylarında evlerindeki ısı miktarını artırmak amacıyla soba kullanıyorlardı. Ancak günümüzde bunun yerini daha modern ve avantajlı durumda olan doğalgaz tesisatı almıştır. Doğalgaz tesisatı kurulumu sobaya göre daha fazla ustalık gerektirmektedir. Doğalgaz ile soba karşılaştırıldığı zaman doğalgaz sobaya göre daha tabiat dostu bir ürün olup daha avantajlı durumları bulunmaktadır. Doğalgaz, hem evi ısıtırken hem de evin sıcak su ihtiyacını karşılamakla beraber mutfakta tüp kullanımınada çare olmaktadır. Doğalgaz sadece bir kaynak ile evin ihtiyacı olan durumlarda da çare olmaktadır. Buda ev halkı için büyük bir avantaj konumundadır.

Günümüz modern yaşamıda doğalgaz kullanımını tetikleyen diğer bir faktörlerden arasındadır. Evlerde petekler ve diğer farklı ısıtma kaynaklarıyla kullanılmaktadır. Evdeki sıcak su borular yardımıyla dolaşım sağlanarak evi ısıtması şeklinde planlanmıştır. Doğalgaz temizlik bakımından da kullanıcılarına iş yüklememektedir. Kullanım sıklığının diğer bir nedeni ise budur. Dolayısıyla soba kullanımı ev içerisinde çeşitli kirliliklere ve pis kokuya sebebiyet verebilmektedir.

Doğalgaz tesisatı yaptırmak için ne yapmak gerekir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz doğalgaz tesisatı ile ilgili bilgilerden yola çıkarak sizde yapınıza, evinize doğalgaz yaptırmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk iş doğalgaz tesisatı için sizlere uygun firmayla çalışmak olacaktır. Doğalgaz tesisatı son derece ustalık gerektiren ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. Bu yüzden herhangi bir ihmal ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun için günümüzde bir çok firmaya internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yapacağınız araştırmalar sonucunda doğru firmaya ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Proje Çizimi

Doğalgaz proje çizimi yetkisi bulunan kişiler tarafından çizilmektedir. Bu yetkili kişiler imzalama yaparak çizerler. Genellikle bilgisayar ortamlarında çizim yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında yapılan bu çizimler gerçeği bire bir yansıtmalıdır. Doğalgaz proje çizimi için en çok tercih edilen program genellike autocad programıdır. Autocad programında çizim yapılabildiği gibi farklı farklı programlarda da çizimlere rastlamak mümkün.

Doğalgaz proje çiziminde bir çok ayrıntı yer almaktadır. Bu nedenle doğalgaz proje çizimi kesinlikle yetkisi bulunan mühendisler tarafından veyahut gaz şirketleri tarafından yapılması uygun olmalıdır. Bu proje çizimi sadece bilgisayar üzerinden yapılmasını gerektiren bir durum ve iş olduğundan mütevellit sadece yetkili kişilere yaptırılması gerekmektedir. Doğalgaz proje çizimi kağıt üzerinde belirlenen proje ile uygulanan yerdeki projeyle birebir aynı olmalı ve hiçbir detayın atlanmaması gerekmektedir.

Çizimler en çok Autocad programında yapılsada Zetacad programlarında dazaman zaman örnek çizimler yapılmaktadır. Projeye uygun nitelik taşımayan çizimler kabul edilmemekle beraber yeniden çizim gerektirmektedir.

Doğalgaz projesi fiyatlarıkonusuna değinmek gerekirsek, her firmanın doğalgaz projesi fiyatları değişiklik göstermektedir. Normal bir proje fiyatı daire başına yaklaşık olarak 200,00 TL-350,00 TL arasında oynamaktadır. Doğalgaz projesi için aldığınız araçlarla birlikte ve tesisatını döşettiğiniz durumlarda bazı mühendislik firmalarıyla anlaşma sağladığınız durumlarda ise bu rakamlardan farklı olarak daha uygun fiyata proje çizdirmeniz mümkün haldedir. Günümüzde genel olarak yeni yapılarda mütahitler doğalgaz projelerinin çizimlerini sağlamaktadırlar. Bu durumlarda ise size sadece istediğiniz modelde bir kombi satın alıp döşeterek doğalgaz sisteminin açılması için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Autocad doğalgaz proje çizimi için günümüzde bazı kişiler usta olduğunu sizlere belirterek sizden fiyat konusunda anlaşma sağlıyor ve bazı mühendislere projeyi çizdirebiliyorlar. Bu nedenden dolayı mühendislik firmalarıyla bizzat kendiniz iletişime geçmelisiniz. Kurumsal olmayan ve yetkisi bulunmayan kişilere doğalgaz tesisatı proje çizimi yaptırmamanızı kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Unutmayın doğalgaz tesisatı ve proje çizimi çok dikkat gerektiren ve ustalık vasfı gerektiren işlemlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
1
×
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.