+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

20 Ekim 2017
1 kez görüntülendi
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir?

enerji-kimlik-belgesi-nasil-alinir

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı bu makalemizde. Enerji kimlik belgesi yani kısaltma adıyla EKB binalarda çeşitli enerji ihtiyaçları ve harcamaların gruplara ayrılması, yalıtım, ısıtma veya soğutma sistemleriyle ilgili bilgileri gösteren bir belgedir diye adlandırabiliriz. Yapılan sınıflandırmalar nedeniyle enerji kullanımlarını kontrol altında tutmayı amaçlamaktadır.

EKB’nin A ve G arasında ölçütleri bulunmaktadır. Bu ölçütlerin standart olarak kabul edilen grubu “C” grubudur. En kaliteli grup ise “G” grubudur. Ayrıca “C” düzeyinde olan binalar için bu belgeleri almak mümkün hale gelmektedir.

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

enerji-kimlik-belgesi-nasil-alinir

Enerji kimlik belgesi nasıl alınırın cevabı için muhtelif uygulamaları ve prosedürlere bakmanız gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi için izlemeniz gereken yol şu biçimdedir: 50 metrekare üzeri, sanayi firması olmayan, ısıtma soğutma lüzumuna gerek dinlenmeyen ambarlar, ahır, ağıl, tarım alanları ve yasada belirtilen alanlar dışındaki tüm ev ve iş yerleri ekb için mükellef kılınmıştır.

enerji-kimlik-belgesi-alma

2- Zorunlu müessese ve kuruluşa müracaat yapmak:Enerji kimlik belgesi nasıl alınır için öncelikle zorunlu müessese ve kuruluşlara müracaat yapmanız gerekmektedir. Ekb için müracaat yapılacak müessese ve kuruluşlar Yenilenebilir enerji genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş özel enerji faydalılığı danışmanlık firmaları, mimarlık ve mühendislik odaları tarafından verilen SMM dokümanına sahip mimarlar veya mühendisler, bünyesinde ekb uzmanı bulunduran yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Bu kuruluşlar dışında başka hiç bir müesseseye ekb için müracaat yapılamamaktadır.

3- Lüzumlu belgeler: Enerji kimlik belgesi almak için öncelikli olarak enerji kimlik belgesi arz formunu başvuru yaptığınız yerden arz etmeli ve istenilen bilgileri doğru bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Daha sonrasında müracaat formunuz operasyona konularak sizden lüzumlu dokümanlar arz edilecektir.

4- Binalarda performans için enerji ölçümü: Müracaatınız operasyona alındıktan sonra müessesenin atama yapmış olduğu ekb uzmanı tarafından binanızın performans ölçümü yapılacaktır. Performansa etki eden olan konular ise şunlardır;

  1. a) Binada ses ve ısı yalıtım unsurlarının olup olmadığı
  2. b) Binadaki karbondioksit ve sera gazı salınım miktarının hesaplanması
  3. c) Binada metrekareye düşen enerji harcamalarının hesaplanması
  4. d) Binadaki enerji sistemlerinin ve kaynaklarının faydalılığının ölçülmesi

Bu ölçülen enerji değerleri ekb uzmanı tarafından tanımlanır ve binanızın performans ölçüm neticesini ortaya çıkarır. Lüzumlu olduğuna kanaat getirildiği takdirde sizden lüzumlu iyileştirmeleri yapmanız istenebilir ve sonrasında yine bir ölçüm vaziyete göre yapılabilir.

5- Ekb verilmesi: Enerji performansı ölçümü sonrasında evlerinize ekb uzmanı tarafından A-G harfleri arasında bir enerji değer katılır. A kıymeti azami enerji tasarrufu sağlanan ve performansı azami olan binalara verilmektedir. G harfine doğru gidildikçe bu bedel düşer ve enerji kullanımının çoğaldığını gösterir. G seviyesi en düşük bedeldir ve enerji tasarrufu sıhhatli bir biçimde sağlanamayan binalar verilmektedir.

enerji-kimlik-belgesi-nasil-alinir

Tüm bu içerikler uzmanlar tarafından bir araya getirilerek enerji kimlik dokümanı hazırlanır ve yetkililerce onaylanır. Enerji kimlik dokümanının geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu vakit dolduktan sonra yine enerji ölçümü için ve yeni ekb için müracaat yapmanız gerekmektedir. Yeni yapılan inşaatlar enerji kimlik dokümanı için inşaat bitiminde müracaat yapmak zorundadırlar. Yeni biten binalar bu müracaatı yapmadığı takdirde bina ruhsatları ve oturma izinleri verilmez.

Yeni yapılan binalara genellikle C sınıfı kimlik evrakı verilmektedir.Tüm bu operasyonları sırası ile izlediğiniz zaman ekb basitlikle alabilirsiniz. Enerji kimlik dokümanındaki lüzumlu hakimiyetler enerjiden tasarruf sağlamanıza ve faturalarınıza olumluk olarak yansımasına dayanakçı olur. Hem kendi bütçenizde tasarruf sağlarken hem de ülkedeki enerji tasarrufuna katkı sağlayarak enerji kaynaklarının daha yararlı kullanılmasına katkı sağlarsınız.

Enerji Kimlik Belgesi

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by