+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Havalandırma Sistemleri

20 Ekim 2017
2 kez görüntülendi
Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri, havada oluşan kirli ve yararsız maddeleri kontrol altında tutmak amacıyla çalışırlar. Buhar, toz ve duman gibi kötü koşulların çalışma ortamından uzaklaştırılarak çalışma yerinde daha konforlu bir ortam yaratmak için kullanılır.

havalandirma-sistemleri

Havada istenmeyen kirli maddeler (egzoz vb.) havada belli bir hız koşulu ve belli bir miktar doğrultusunda taşınarak tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlar. Havalandırma sistemleri genel olarak her işyerinde ayrı olarak ihtiyaca göre tasarlanmaktadır. İşyerleri için işin türü ve havanın kirlenme oranı havalandırma sistemlerinin işyeri için tasarlanmasında büyük rol oynar.

Havalandırmanın Amacı

havalandirma-sistemleri

  • Bulunan ortamda sürekli olarak havayı yenilemesi, sağlıklı hava koşullarını sağlaması
  • Sıcaklık ve nemi dengesi tutması
  • Yangın, patlama vb. gibi felaketlerin ihtimallerini azaltması
  • Hava kirletici maddelerinin seyrini azaltması veya ortadan kaldırması
  • Ortamdaki rahatsız edici havanın oluşumuna sebebiyet vermeden ortama vakumlu havalandırma veya basınçlı havalandırma sağlayarak ortam havasını kontrol altında tutması.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma, ortamda bulunan kirli havayı ortamdan uzaklaştırmak yerine hafif olarak bulunulan ortama geri sağlama işlemidir. Ortamda bulunan insan sayısına göre belli bir zaman sonunda çalışma ortamında vücut yoluyla yayılma sağlayan nem birikir. Ayrıca bulunulan ortamda karbondioksitte birikmektedir. Bu biriken maddeler ortamdan kısa süre içinde atılmadığı sürece ortamda bulunan işçilerin veya kişilerin sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkileyecek ve çalışma performansında kuşkusuz gözle görülür bir düşüş yaşanacaktır.

havalandirma-sistemleri

Bunun yanı sıra iş gereği ortamdan atılan bazı kimyasal maddeler ve gazlar ortamda çok rahatsız edici etkiler bırakabilirler. Bu durum özellikle fabrikalarda sıkça görülmektedir. Ayrıca emtia depoları uzun bir süre boyunca açılmadığı durumda ortamın neredeyse yaşanamaz hale geldiğini bile görebilmek mümkündür.

Havada bulunabilecek ideal karbondioksit oranı 10 binde 3, nem oranı ise yaklaşık olarak %50 dolaylarında seyretmelidir. Bu oranlar dünya standartları düzeyinde belirlenmiştir. Bu standart oranlara uymak ve yakalamak için çaba göstermek gerekir. Bunun içinde hacim, kullanılış biçimi, bulunan insan sayısı ve aktiviteler, malzemeler, mutfak ve lavabo gibi alanlara olan uzaklık gibi ortam kriterleri baz alınmaktadır.

Lokal Havalandırma Sistemleri

Bu havalandırma sistemi daha çok evlerde, tek kat bulunan ofis ve işletmelerde kullanılmaktadır. Lokal havalandırma için genellikle inverter tipi duvara asılabilen klimalar kullanılmaktadır.

Merkezi Havalandırma Sistemleri

havalandirma-sistemleri

Merkezi havalandırma sistemini kullanan yerlere en güzel örnek özellikle alışveriş merkezleridir. Bunun yanı sıra büyük ofisler ve işyerleri de merkezi havalandırma sistemleri kullanırlar. Merkezi havalandırma sistemi klima sistemlerinde geniş bir kanal tesisatı ve aspiratör içermektedir.

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

havalandirma-sistemleri

Davlumbaz havalandırma sistemleri ise restoranların mutfak kısımlarında kullanılmaktadır. İnsanların  en çok etkilendiği gazların bulunduğu alanlardan birisi de kuşkusuz mutfaktır. Özellikle zehirli ocak gazlarının dışarı atılmasında davlumbaz havalandırma sistemleri büyük rol oynar. Ortamda bulunduğunuzda yemek kokuları nedeniyle çalışma performansınız büyük derecede etkilenir ve size olumsuz bir koşul sağlamış olur.

Mutfakta biriken yanık gazlar belli bir süre geçtiği takdirde çeşitli hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Davlumbaz havalandırma sistemleri iş sağlığı ve güvenliği kanununda da belirtilmektedir. Çalışılan mutfağın hacmi ve potansiyeli doğrultusunda davlumbaz havalandırma sistemleri mutlaka kullanılmalıdır.

Unutmayın ki, iş ortamlarının en başında sağlık ve konforlu çalışma şekli maksimum verimlilik açısından en önemli kriterlerdir. Sizler de işyerlerinize, restoran mutfaklarınıza ve ofislerinize uygun havalandırma sistemlerinin kurulmasını sağlayarak çalışan ve personellerinize uygun ortamı sağlayarak çalışma ortamına pozitif bir hava verebilirsiniz. Bu sizin sektördeki yeriniz açısından potansiyelinize artış sağlayacak ve verimlilik düzeyini artıracaktır.

  →İzolasyon 

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by