+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

İzolasyon

25 Ekim 2017
37 kez görüntülendi
İzolasyon

İzolasyon, doğanın ve kullandığımız mekanların korunmasına yönelik bir işlemdir. Yaşadığımız mekanların izolasyonu bizlere sağlıklı ve konforlu bir yaşam garantisi sunmaktadır. Ayrıca doğanın gelişimine ve korunmasına da olanak sağlamaktadır.

izolasyon-3

İzolasyon içinde bulunduğumuz ve yaşadığımız mekanların daha düzgün ve sıhhatin sağlanması için aranılan bir ihtiyaçtır diye belirtmek doğru olur. Örnek vermek gerekirse; bir hastanın durumunun kritik olduğunu düşünelim ve bir an önce ameliyata girerek kendisi olumsuz koşuldan kurtararak normal sağlığına kavuşması gerektiğini. Nasıl sağlık için gerektiği zaman ameliyat olmak gerekiyorsa, bazı yapılarımızın da her türlü olumsuz koşullardan etkilenmemesi için izole edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için yapılarımızın su ve ısı dengesinin sağlanması gerekmektedir. Bu dengenin ihtiyacı olan şey ise izolasyondur.

Ayrıca izolasyon enerji tasarrufu içinde çok önemlidir. İzolasyon ile enerji tasarrufu aynı manaya gelmektedir. Bu hem kendimizin yaşımı hemde yurt ve doğal tabiatımız için tasarruf anlamı taşımaktadır.

izolasyon-1

İzolasyon ülke ekonomosine de katkı sağlamaktadır. Daha az enerji kaynaklarının kullanması içinde bulunduğumuz ülkemizden de daha az döviz kaybı anlamı taşımaktadır. Oluşmuş olan dövüz artığının daha fazla yeni iş imkanları ve yatırım olarak ülkeye geri döneceğini unutmamalıyız.

Isı izolasyonu nedir ve neden yaptırmak gerekir?

Oluşturulan yapıları uzun yıllar boyunca faydalanarak oldukça verimli bir biçimde yapılardan yararlanmak ve uzun yıllar boyunca da değerini kaybetmemesinin sağlanmasına yönelik amaç ancak yapının iyi tasarımına ve dış etkenlere karşı gösterdiği direnç ile mümkün olmaktadır. Buda yapıların iç e dış etkilerden daha uygun bir biçimde korunmasını gerektiren yalıtım ile yani izolasyon ile gerçekleşebilmektedir. İzolasyonun birincil amacı; yapının ana parçalarını ve taşıyıcı sistemi dış koşullara karşı dirençli hale getirerek korumak ve böylece yapı içindeki konforu ve hükmü sağlamaktır. Bina içerisinde rahat bir yaşam sürmek her ne kadar önemli ise yapının dış etkenlere karşı korunması da bir o kadar önem arz etmektedir.

izolasyon-2

Global olarak dünya üzerindeki enerji kaynaklarının sıklıkla tüketimi gelişmiş ülkeler ve diğer tüm gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Bu ülkeler tüketim ile ilgili olarak gün geçtikçe yeni teknikler ve tasarruf için projeler geliştirmektedirler. Ama genelleme yapmak gerekirse her yıl enerji tüketimleri belli bir oranda artmaktadır. Kullanılan enerji genellikle ısıtma ve soğutma işlemlerinde harcanmaktadır. Bu enerjinin daha verimli ve etkin bir biçimde kullanılması ise izolasyon sayesinde sağlanır. Çeşitli yakıt kullanımlarında kısma meydana getirerek; insanların düşük bütçeler ile sistemini sürdürmesi ve buna stabil olarak hava kirliliğinde azaltma meydana gelmesi yapıların iç ve dış zararlardan korunak ömrünün daha uzun olmasının sağlanması amacıyla; yapı araçlarının farklı derecelerde bulunan iki ortam düzeyinde aralardaki ısı geçişlerinde azaltma meydana getirmek için yapılan işlemler ısı izolasyonudur.

Yapıların kışın soğuması ve yazın ısınması gayet doğal bir durumdur. Kışın doğalgaz ve kömür en çok kullanılan yakıtlar arasında bulunmakla beraber evdeki ısı oranını artırmak için tercih edilmektedir. Yazın ise ısı miktarının fazla arttığı durumlarda ise klimalar kullanılmaktadır.

izolasyon

Bu durumda ısı izolasyonu kışın ısınmak ve yazın da daha ferah bir ortam sunmak için enerjilere sunduğumuz bütçe ile daha rahat ortamlarda konforlu bir yaşam sürmek için özellikle yapılan dış cephelerinde bulunan duvarlar ve cam, çatı ve tesisatlarda ısı geçişini azaltan yada dengeleyen önlemler alınmaktadır. Isı yalıtımı bu açıdan büyük önem taşımakla beraber uzun yıllar boyunca kendini ipotek altına alarak enerji tasarrufundan oldukça etkin bir biçimde yararlanma yöntemidir diye belirtebiliriz.

Çatı ısı yalıtımı nasıl yapılır ?

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by