+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sprey Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?

24 Kasım 2017
7 kez görüntülendi
Sprey Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?

Poliüretan Köpük Nedir?

poliuretan kopuk

Sprey poliüretan köpük adını verdiğimiz madde büyük boşlukları doldurmak amacıyla ve izolasyon işlemini sağlamak için kullanılmaktadır. Bunun yanında mükemmel yapıştırıcı bir madde olduğunu söylemeliyiz. Fazla genleşmesi nedeniyle daha çok dolgu ve izolasyon işlemlerinde kullanımına rastlanır. Genel itibariyle 500 ml, 700 ml, yada 750 ml’lik kartuşlarda satışa sunulmaktadır. Kullanılan Sprey poliüretan köpüğün kalitesi izolasyon için oldukça önemlidir. Çünkü, iyi bir Sprey poliüretan köpük çabuk kurur ve iyi bir genleşme sağlar. Genleşirken şeklinde herhangi bir bozukluk görülmez, düzgün genleşir.

Sprey poliüretan köpük kullanım alanları nelerdir? 

Pencere ve kapı kasalarının montajı amacıyla ve sabitlenmesi işleminde, elektrik alanındaki izolasyon ve sıcak ve soğuk su borularının izolasyonu için gereken uygulamalarda, büyük çatlaklık içeren delik ve boşlukların dolumu için kullanımından faydalanılmaktadır. Açıkçası oldukça işe yarar bir madde olduğunu söylemek doğru olur.

Sprey poliüretan köpük nasıl kullanılır?

Sprey poliüretan köpük maddesinin hemen hemen her şeye yapışabildiğini söyleyelim. Sprey poliüretan köpük yaklaşık olarak 10 dakikaya yakın bir sürede sertleşmeye başlar. Yaklaşık bir saat gibi bir sürede ise sertleşir. Sertleşen köpüğe daha sonra kesme işlemi ve zımpara gibi işlemler yapabilmek mümkündür. Harç sürme ve boyama işlemine de uygundur. Olumsuz hava koşullarına karşı ve buhara karşı dayanıklı bir maddedir. Kolay tutuşabilen parlayıcı bir maddedir. Eksi 40 ve artı 90 derece ısıya karşı direnç gösterebilir. Ortalama raf ömrü 1-2 yıl arasındadır.

Uygulanacak yüzey için ilk önce olumsuz koşulların temizlenmiş olması gerekir. Uygulanacak olan yüzeyin ıslak olması nemle beraberinde sertleşme yaşattığından köpüğün kuruma süresi kısalır. Uygulamadan önce kartuş 1-2 dakika boyunca iyi sallanmalı ve sıkma işlemi için kartuş ters çevrilerek yapılmalıdır. Tek kullanılması için dik durumdayken bir kez sıkılır ve kurumadan boru ve iç sibobu telle birlikte iyice temizlenmelidir. Sıkılan köpükte genleşme yaşanacağından dolayı boşluğu iyice doldurmamak gerekir.

Poliüretan köpük temizlenmesi için kurumadan temizlenmesi gerekir. Bu iş için özel olarak köpük temizleyicileri bulunmaktadır. Bunun yanında sizler için vernik sökücü sprey ve aseton sizlere yardımcı olacaktır. Sertleşmiş olan köpük ise kazınarak temizlenmektedir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sprey poliüretan derneği için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by