+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

TAŞ YÜNÜ

25 Nisan 2020
95 kez görüntülendi
TAŞ YÜNÜ

Taş yünü nedir?

Taş yünü ısı yalıtımında kullanılan bir malzemedir. Volkanik bir kayaç olan bazalt taşından elde edilmektedir. Bazalt taşının 1400°C’de ergitilmesi ile elyaf haline getirilen maddeden elde edilir. Elyaf halinde kullanıma hazır duruma getirilen taş yünü farklı şekil ve ebatlar halinde bulunabilir. Şilte ya da boru şeklinde üretimi yapılabilir.

Taş yünü yaygın olarak inşaat ve gemi sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı için tercih edilen bir malzemedir. Çatılarda, bina duvar ara bölmelerinde, alçı plakalarda ve dış cephelerde kullanılabilir.

Taş yününün Özellikleri nelerdir?

Taş yününün yalıtım malzemesi olarak tercih edilebilmesinin farklı pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden ötürü birbirinden farklı sanayi alanlarında kullanılan bir malzeme olmuştur. Taş gününün belli başlı özellikleri şunlardır:

  • Isı yalıtımında: Isı iletkenlik dedim son derece düşük bir malzemedir. Bu değerin düşük olması taş yününün iyi bir ısı yalıtım malzemesi olmasını sağlamaktadır. Isı direnci yüksek olan bu malzeme oldukça geniş santigrat derece aralıklarında kullanılabilir. Isı yalıtım malzemesi olarak tercih edilirken oldukça uzun ömürlü bir malzeme olduğunun da bilinmesi gerekir. Paslanmaz, bozulmaz ve boyut kaybetmez bir malzemedir. Böcek tahribatına uğramaz. Binalarda enerji tasarrufu amacı ile tercih edilen ısı yalıtım malzemeleri arasında gösterilir.
  • Ses yalıtımında: Taş yünü malzemesinin ısı titreşim emiciliği bulunan bir yapısı vardır. Bu sayede ses yalıtımında da tercih edilmektedir. Malzemenin elyaf haline getirilme aşamasında içerisinde çapraz geçişli elyaf yapısı vardır. Bu yapı ses titreşimlerini absorbe etmektedir. Özellikle inşaat sektöründe ses yalıtımı için tercih edilen malzemelerin en başında gelmektedir.
  • Buhar geçirgenliği: Malzemenin buhar içinde tutmadan dışarı geçirebilme özelliği sayesinde rutubet ve nem oluşumu önlenmektedir. Böylelikle binalara daha uzun Ömürlü bir kullanım sağlanmaktadır.
  • Ateşe karşı dayanıklı olması: Taş yünü tercih edilme sebepleri arasında sıklıkla gösterilen özelliklerden bir tanesi ateşe karşı dayanıklı bir yapısı olmasıdır. -50°C ve +650°C arasında kullanım aralığına sahip olmaktadır. Doğru bir planlama ile binaların dış cephe yalıtımında tercih edilen bu malzeme yangına karşı koruyucu bir madde görevi de görmektedir. Yangın çıktığı takdirde yangının yayılmasını önleyerek hayat kurtarıcı bir özelliği vardır.
  • Su iticiliği: Meydana geldiği elyaflı yapının suyu içinde tutmadan dışarı itme özelliği bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında ıslak bir görüntü göstermesinin sebebi de budur. Bu sayede su elyafın içerisinden yapıya doğru ilerleyemez. Binaları rutubetten kurtaran oldukça önemli bir yöntemdir. Bu sayede binaların ömrü uzamaktadır.
  • Boyut değişkenliğinin olmaması: Taş yünü kesilerek şekil verilebilen bir yalıtım malzemesi değil. Belirli boyutlarda kesilip döşemesi yapılan bu malzeme döşendikten sonra Sıcakla bağlı olarak boyut değişimi göstermemektedir. Çapraz yapılı elyaf bağları sayesinde boyutlarını koruyabilen bir malzeme olmaktadır.

Endüstriyel Yalıtım Battaniyeleri

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by