+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tesisat Hatlarında Yalıtım Malzemesi Kalınlıkları

12 Nisan 2018
884 kez görüntülendi
Tesisat Hatlarında Yalıtım Malzemesi Kalınlıkları

 

Tesisat hatlarında artık sürekli ısı yalıtımı yapılmaktadır ve bu kadar tercih edilen ısı yalıtımı ısının korunması demektir. Yani sıcak hatlardaki sıcak havanın çıkışını, soğuk hatlar da ise sıcak havanın girmesini engellemek olarak anlatılabilir. Tesisattaki ısı yalıtımı sayesinde kayıp enerji miktarı en aza indirilir, bunun yanı sıra ısı kazancı yani enerji kaybını önleyerek tesisat hatlarının aşınmasının da önüne geçilir.

Tesisat hatlarında ısı yalıtımı yapılırken yoğunlaşma meydana gelebilir. Yoğunlaşma gerçekleştiği zaman borulara zarar veren ve istenmeyen bir durumdur. Yoğunlaşma ise boru içi sıcaklık ve dış ortam sıcaklığı ile ilgilidir. Boru içerisindeki sıcaklık dış ortamdan düşük olduğunda ısı alışverişi sırasında terleme meydana gelir ve bu durumda da yoğunlaşma olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için daha titiz davranılmalıdır. Isı tesisat hatları sadece sıcak ve soğuk olarak değil, sıcak, soğuk ve ılık olarak ayrımı yapılarak çalışmalar yapılmalıdır.

Tesisatlar da yoğunlaşma:

Tesisatlar da yoğunlaşma hem yüzeyde hem de yalıtım malzemesinin iç kısmında olabilir. Yüzeyde yoğunlaşma tesisat hattın da ısı yalıtımı eksik bir şekilde yapılırsa ya da hiç yapılamazsa, ısı yalıtımında kullanılan malzemenin buhar difüzyon kat sayısı yetersiz ise tesisatta yoğunlaşma içeri de olur.

Tesisat Yalıtım Kalınlıkları

Her tesisatın yalıtımında kullanılan malzemenin kullanım kalınlığı aynı olması asla beklenemez çünkü farklı ısıya sahip hatların kullanımındaki malzemelerin kalınlıkları farklı olur. Sıcak, soğuk ve ılık olarak ayrı ayrı incelenen hatların tercih edilen yalıtım malzemeleri ve kullanım kalınlıklarından bahsedecek olursak;

100ºC üzerinde sıcak hatlar: Seramik yünü, cam yünü, taş yünü

10-100ºC arası ılık hatlar: Cam yünü, kauçuk köpüğü, polietilen

10ºC altında soğuk hatlar: Kauçuk köpüğü, polietilen

İklimlendirme tesisat hatlarında da ısı yalıtımı çok önemlidir. Kullanılan malzemelerin kalınları kadar birleşim yerleri de önemlidir. İklimlendirme hatlarında cam yünü, kauçuk köpüğü, polietilen köpük tercih edilir. Bu malzemelerden folyo kaplı olan malzemelerin birleşim noktalarında alüminyum ban kullanılır. Yoğuşmanın önlenmesi için dış yalıtımda olmalıdır. Galvaniz saç bina dışı ısı yalıtımında kullanılır. Galvaniz saçtan başka alüminyum kaplı folyo saç ile de dış yalıtım sağlanabilir.

Buhar Difüzyon Direnci

Sürtünme ve direnç her malzemenin gösterdiği bir özelliktir ve malzemedeki buhar geçişini önlemek için maddenin gösterdiği dirence buhar difüzyon direnci denilir. Isı yalıtımı yapılan malzemelerde buhar difüzyon direnci yüksek malzemeler seçilir çünkü buhar difüzyon direnci arttıkça malzemenin buhar geçirgenliği artar.

Isı yalıtımında seçilen malzemelerin ısı iletim kat sayısı düşük olanlar tercih edilir. Çünkü ısı iletim kat sayısı düşük olduğunda maddedeki gaz geçirgenliği azalır. Gaz geçişinin az olması boru içerisindeki sıvının ısısının sabitliğini koruyabilmesi anlamına gelir. Isı yalıtım kat sayısını su düşürebilir. Yani su ile temasında ve su emen bir malzeme ısı yalıtımında tercih edilirse ısı yalıtım kat sayısı düşebilir. Isı yalıtım malzemelerinde ısı iletim kat sayısı gibi su emme oranının da düşük olması beklenir.

Yoğuşmayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

-Soğuk, sıcak ve ılık tesisat olarak ayrılmalı gerekli ve uygun olan ısı yalıtım malzemesi tercih edilmelidir.

-Yalıtım kalınlığı yoğuşmayı önlemek için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Isı yalıtımda kullanılacak yalıtım malzemesinin kalınlığı doğru bir şekilde hesaplanıp kullanılmalıdır.

-Buhar geçişini en aza indirmek için buhar difüzyon direnç kat sayısının yüksek olması gereklidir.

-Isı yalıtım malzemeleri seçildikten sonra uygulamasında ve birleşimde dikkatli olunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
1
×
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.