+90 507 128 04 44
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vana Ceketi Nedir? Avantajları Nelerdir?

25 Ekim 2017
1 kez görüntülendi
Vana Ceketi Nedir? Avantajları Nelerdir?

VANA CEKETİ NEDİR 

Vana ceketi nedir sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Vana ceketleri enerji tasarrufu sağlamak ve enerji kaybını minimum seviyeye getirmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Soğuk hatlarda ısı hasılatının yasaklanmasıyla beraber, alana gelebilecek yoğuşmanın önlenmesi gerekmektedir. Ilık ve Sıcak hatlarda ise ısı kaybının önlenmesi esas emeldir.Vana ceketleri, Sırça elyafından yapılmış ve dış suratı Silikon, Poliüretan, Alüminyum veya gereksinime bağlı kaplamalar ile kaplanmış kumaşlar içine uygun yalıtım malzemesi koyularak vana ve armatür miktarlarına uygun dikilmesiyle üretim edilirler.Isı ve kopma dayanımı yüksek olan kevler iplerle dikilir.

vana ceketi nedir

Büzme ipleri sırça elyaf ipler ve bağlama aparatları ise paslanmaz çeliktir. Prosese göre bağlama aparatları farklılık gösterebilir.Bağlayıcısız üretim edilen beyaz sırça yünü şilte veya taş yünü sanayi şiltesi kullanılmış, dış yüzeyi silikonlu iç yüzeyi 500 °C’ye dayanıklı silikonsuz sırça kumaşı kaplı, vanalar için özel üretilmiş izolasyon ceketidir.Kapalı ya da sarih civarlardaki DIN, ANSI, API standartlarında üretilmiş tam vana pistonlu, küresel, kelebek vana vb. ve pislik yakalayıcıların ısı izolasyonunda kullanılır.

vana ceketi nedir

Isı yalıtımı yapılacak vanaya uygun cekete karar vermek için özel dikim sağlanmaktadır. Vana ceketleri, vananın etrafını saracak şekilde ve yay yardımıyla kopçalar ile birbirine sıkı bir biçimde bağlanmaktadırlar. Ceketler monte edilmeden önce vanalarda buhar gibi herhangi bir kaçağın olup olmadığı teste tabi tutulur. Eğer arıza veya kaçak tespitine rastlanırsa arza onarımından sonra uygulamaya koyulur. Uygulamada vana ve flanşlar tamamen izole edilmeli, vana ceketi, vananın bağlı olduğu izolasyonlu boru üzerine flanşlardan itibaren en 50 mm lik bir bindirilmesi sağlanmalıdır.

Vana ceketlerinin kullanım alanları

vana ceketi nedir

Vana ceketi nedir ve nerelerde kullanılır dersek eğer, genel olarak tesislerde ve bazı hatlarda kullanılmaktadır. Vana ceketlerinin kullanım alanları:

  • Kazan dairelerinde,
  • Buhar tesisatlarında,
  • Isıtma ve soğutma tesislerinde,
  • Kızgın yağ hatlarında

Kullanılmaktadırlar.

Vana ceketi nasıl montaj edilir?

Vana-Ceketi-Montaj-Uygulaması

  • İzolasyon edilecek bölge özel vana ceketi belirlenir ve hazırlamaya koyulur.
  • Vana ceketi yalıtım yapılacak bölgeyi kaplayacak biçimde ekipman kısıma yerleştirilir.
  • Kenar ipleriyle birlikte büzülme sağlanarak, ceketin vana ve armatürü tam olarak boşluk kalmayacak biçimde sarması işlemi yapılır.
  • Paslanmaz çelik aparatları veya kemer kullanılarak sıkı bir biçimde bağlama gerçekleştirilir.

Vana ceketi nedir ve avantajları nelerdir

Vana ceketlerinin bir çok avantajları bulunmaktadır. Daha çok enerji tasarrufu sağlaması ve izolasyon özelliğinin yanı sıra bir çok pozitif avantajları bulunmaktadır.

vana ceketi nedir

Vana ceketleri yüksek ısıya dayanıklıdır. Sökülüp takılabilmeleri oldukça kolay araçlardır ve bu nedenden dolayı defalarca kullanabilmek mümkündür. Montajları yüksek bütçe gerektirmez maliyetleri düşük seviyededir. Vana ceketleri asla yanıcı madde değildirler. Dar alan kolayca uygulanabilmelerinin yanı sıra uzun ömürlü olduklarından ekipmanlarınömrününde uzamasını sağlarlar. Vana ceketleri asla içeriğinde sağlığı tehdit eden zararları ve kanserojen madde barındırmazlar. Isı izolasyonu nedeniyle yüksek seviyede enerji tasarrufu imkanı sağlamaktadırlar.

Soğutma sistemlerinde ise yoğuşmaya karşı bloklayıcı bir araçtır. Yakıt buharına karşı dayanıklı olmasının yanı sıra atmosfer koşullarıda vana ceketlerini etkilemez. Zayıf asitlerin yanı sıra su ve yağ gibi sıvı madde koşullarına da dayanıklı bir araçtır. Vana ceketi maddi açıdan çok fazla bedel gerektirmediği gibi enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra kısa süre içinde vana ceketine ayırdığınız maliyeti sizlere amorti etmektedir.

vana ceketi nedir

Vana ceketlerinin tercihinde bulunurken çalışma şartları göz önünde bulundurularak vanaya uygun kumaş ve izolasyonda kullanılacak malzeme belirlenmelidir. Ayrıca vana ceketleri uygulanırken boğaz bölgelerinde hiç boşluk kalmaması gerekmektedir. Her vana ceketi uygulamasında ayrı ayrı ölçümler yapılmalı ve özel üretim sağlanmalıdır. Ayrıca dikişte kullanılan iplikte yüksek ısıya karşı direnç göstermelidir.

 →Vana Ceketi Fiyatı

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@bursavanaceketi.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat
1
Whatsapp ikonunun üzerine tıklayarak bize kolayca ulaşabilirsiniz.
Powered by